Avaleht » Tervis » Haldol
Haldol

Haldol

  • Kvaliteetsed tooted
  • Toetus 24/7
  • Kiire kohaletoimetamine
Kohaletoimetamine 4-7 päevadel
Makseviisid
pakett tablett Hind

Mis see on?

Haldol (haloperidool) on tüüpiliste antipsühhootikumide rühma kuuluv antipsühhootiline ravim, mida kasutatakse erinevate psüühikahäirete raviks. Selle toime põhiprintsiip on aju dopamiini retseptorite blokeerimine, mis aitab vähendada selliste seisundite sümptomeid nagu skisofreenia, maania, aga ka erinevat tüüpi psühhomotoorse agitatsiooni ja deliirium.

Ravim on oma tõhususe ja kiiruse tõttu meditsiinipraktikas juba ammu ennast tõestanud. Seda kasutatakse sageli mitte ainult psühhootiliste sümptomite, nagu hallutsinatsioonid ja luulud, kontrolli all hoidmiseks, vaid ka patsientide agressiivse käitumise ja tõsise ärevuse raviks. Haldolit kasutatakse ka ägeda agitatsiooni teatud vormide raviks ja seda võib kasutada sümptomite leevendamiseks Tourettei sündroomi või raskete puukide vormidega patsientidel.

Ühend

Ravimi Haldol koostis sisaldab toimeainet haloperidooli ja abikomponente, mis aitavad tagada selle stabiilsuse ja imendumise organismis. Haloperidool on peamine komponent, mis vastutab terapeutilise toime eest, kuna see mõjutab aktiivselt kesknärvisüsteemi.

  • Haloperidool on peamine toimeaine, antipsühhootikum, mis blokeerib dopamiini retseptoreid.
  • Abiained, mis võivad sisaldada erinevaid stabilisaatoreid ja säilitusaineid, tagades pikaajalise säilivuse ja ravimi efektiivsus
  • Lahjendid ja abiained, nt süstevesi (kui vabanemisvorm on süstitav), samuti muud tablettide või kapslite komponendid, mis on vajalikud ravimi õigeks imendumiseks.

See koostis tagab mitte ainult kõrge efektiivsuse, vaid ka ravimi stabiilse toime, kui järgitakse selle kasutamise soovitusi.

Kuidas kasutada?

Haldoli kasutamine sõltub ravimi vormist ja patsiendi individuaalsetest omadustest. Oluline on rangelt järgida arsti soovitusi ja mitte ületada ettenähtud annust, kuna ebaõige kasutamine võib põhjustada tõsiseid kõrvaltoimeid.

  1. Suukaudseks manustamiseks (tabletid või tilgad) määratakse tavaliselt algannus, mida saab kohandada sõltuvalt patsiendi reaktsioonist ja seisundist. Tablette tuleb võtta koos veega, ilma närimiseta.
  2. Ravimi Haldol süstevormi puhul valitakse annus individuaalselt, sõltuvalt patsiendi seisundist ja sümptomite tõsidusest. Süstivad ainult meditsiinitöötajad, tavaliselt lihasesse.
  3. Ravi kestuse ja annustamisskeemi määrab arst, lähtudes kliinilisest pildist ja ravivastusest. Vajadusel kohandatakse annust range järelevalve all.

Oluline on meeles pidada, et ise annuse muutmine või ravimi äkiline lõpetamine võib halvendada teie seisundit või sümptomeid.

Kuidas see toimib?

Haldoli peamine toimemehhanism on seotud selle toimega kesknärvisüsteemile, eriti dopamiini retseptoritele. Haloperidool, ravimi toimeaine, on tugev dopamiini antagonist, mis tähendab, et see blokeerib selle neurotransmitteri toime ajus. Dopamiin mängib võtmerolli meeleolu, käitumise ja tajuga seotud protsessides ning selle liig on sageli seotud psühhootiliste seisunditega.

Blokeerides dopamiini retseptoreid, vähendab Haldol närvisignaalide aktiivsust, mis aitab vähendada selliseid sümptomeid nagu hallutsinatsioonid, luulud ja agressiivne käitumine. See toiming võimaldab teil stabiliseerida patsiendi vaimset seisundit, leevendades skisofreenia sümptomeid, maniakaalseid episoode ja muid psühhomotoorse agitatsiooniga kaasnevaid häireid.

See toimemehhanism muudab Haldol efektiivseks mitte ainult ägedate psühhootiliste sümptomite leevendamiseks, vaid ka patsiendi seisundi pikaajaliseks kontrolliks, vältides retsidiivide ja ägenemiste teket.

Näidustused

Haldol on ette nähtud erinevate psüühika- ja neuroloogiliste häirete korral, kui on vaja vähendada dopamiiniretseptorite aktiivsuse suurenemisega seotud sümptomeid. Ravimit kasutatakse nii ägedas faasis kui ka pikaajaliseks raviks säilitusannustes.

  • Skisofreenia ja muud psühhootilised häired – hallutsinatsioonide, luulude ja muude sümptomite kontrolli all hoidmiseks.
  • Bipolaarse häire maniakaalsed episoodid – meeleolu stabiliseerimiseks ja agitatsiooni vähendamiseks.
  • Tourettei sündroom - puukide ja tahtmatute liigutuste raskuse vähendamiseks.
  • Agressiivne käitumine ja psühhomotoorne agitatsioon - juhtudel, kui on vajalik seisundi kiire stabiliseerimine.
  • Deliirium - segaduse ja ärevuse vähendamiseks.

Need näidustused muudavad Haldol psühhiaatrilises praktikas universaalseks ravimiks, kuna seda saab kasutada mitmesuguste vaimse ebastabiilsusega seotud seisundite korral.

Vastunäidustused

Haldoli ei soovitata kasutada mõnel juhul, kui on oht patsiendi seisundi halvenemiseks või tüsistuste tekkeks. Ravim nõuab ettevaatust ja seda tuleb kasutada arsti järelevalve all, eriti teatud haiguste ja seisundite korral.

  • Ülitundlikkus haloperidooli või mõne muu ravimi komponendi suhtes – allergiliste reaktsioonide oht.
  • Kesknärvisüsteemi rasked haigused, nagu kooma või kesknärvisüsteemi funktsioonide depressioon – ravim võib neid seisundeid süvendada.
  • Parkinsonism ja muud ekstrapüramidaalsed häired – Haldol võib halvendada nende haiguste motoorseid sümptomeid.
  • Südame-veresoonkonna haigused, sealhulgas arütmiad ja QT-intervalli pikenemine – ravim võib südamele negatiivselt mõjuda rütm.
  • < li>Rasedus ja imetamine – haloperidool tungib läbi platsentaarbarjääri ja eritub rinnapiima, mis võib mõjutada lapse arengut.

Kõrvaltoimed

Haldoli kõrvaltoimed võivad erineda sõltuvalt konkreetsest patsiendist, annusest ja kasutamise kestusest. Mõned neist võivad olla ajutised ja kaovad, kui keha kohaneb, samas kui teised nõuavad suuremat tähelepanu ja võib-olla ka ravi kohandamist.

  • Ekstrapüramidaalsed sümptomid: värisemine, lihaste jäikus, aeglased liigutused ja rahutus. Need on mõned kõige sagedasemad dopamiiniretseptoritega seotud kõrvalnähud.
  • Rahustus ja uimasus, eriti ravi alguses, mis võivad mõjutada igapäevast tegevust.
  • Südame rütmihäired, nt pikenemine. QT-intervalli pikenemine, mis nõuab arütmiariskiga patsientide südameseisundi jälgimist.
  • Hormonaalsed muutused, eriti prolaktiini taseme tõus, mis võib naistel põhjustada galaktorröad või amenorröad.
  • < li>Allergilised reaktsioonid, sealhulgas nahalööve, sügelus ja turse, mis nõuavad viivitamatut arstiga konsulteerimist.

Korduma kippuvad küsimused

Kui palju Haldol Eesti apteekides maksab?
Hind Haldol Eestis on apteekides erinev. Meil on 1.86 € tablett
Kuidas osta Haldol ilma retseptita?
Haldol saab meie apteegist osta ilma retseptita.

Haldol Arvustused

O
R
A

Alternatiivid